ויקי דור-יעוץ אישי-זוגי-ומיני, סדנאות והרצאות - המדריך השלם למחלות מין
ההמדריך השלם למחלות המדריך השלם למחלות מין

 

 

עגבת (סיפיליס)

סימני המחלה: הסימן הראשון היא כיב (פצע) לא כואב באיברי המין, בפי הטבעת או בפה. בשלב מאוחר יותר יכולה להופיע פריחה, יבלות באזור איברי המין, או כתמים לבנים בפה. הסימים הראשונים מופיעים בים 9-90 ימים אחרי המגע המדביק.
סיבוכים: אצל אנשים שלא סבלו מהתופעות המוקדמות של המחלה (כיב/פריחה) עלולות להתפתח מחלות קשות בשלב מאוחר (כעבור שנים) במערכת העצבים כולל חוסר שליטה בשרירים, שיתוק, אי תחושת כאב, עיוורון, שיטיון (יקידה ביכולת החשיבה), אין אונות ופגיעה בלב.
אמצעי ריפוי: באמצעות אנטיביוטיקה, בעיקר אם האבחנה נעשתה בשלב מוקדם והטיפול ניתן כנדרש.
דרכי ההדבקה ומניעה: יחסי מין בכל הצורות ללא הגנה, עם בני זוג נגועים. (הדבקת עובר יכולה להתרחש בעת הלידה, מאם חולה). שימוש נכון בקונדום נותן הגנה טובה.
 
זיהום ע"י כלמידיה:
סימני המחלה: הפרשה מהפין או הנרתיק, כאבים בעת הטלת שתן, לרוב, הן גברים והן נשים לא יחושו בסימני מחלה אלו.
סיבוכים: נשים: עלולות לסבול מדלקת באגן הגורמת לעקרות, הריון מחוץ לרחם וכאבים כרוניים קשים באגן. גברים: דלקת באשכים והפרעות בפיריון.
אמצעי ריפוי: באמצעות אנטיביוטיקה
דרכי ההדבקה ומניעה: יחסי מין נרתיקיים ואוראליים עם בני זוג נגועים. (הדבקת עובר יכולה להתרחש בעת הלידה, מאם חולה ולגרום לזיהום בעיניים ודלקת ריאות). שימוש נכון בקונדום נותן הגנה טובה.
 
טריכומוניאזיס:
סימני המחלה: הפרשה מהפין או הנרתיק, צריבה, גרד, ריח רע.
סיבוכים: בעיקר בילודים שנולדו לאמהות חולות.
אמצעי ריפוי: באמצעות אנטיביוטיקה.
דרכי ההדבקה ומניעה: יחסי מין נרתיקיים ללא הגנה עם בני זוג נגועים. (יכולה להיות הדבקת עובר ילוד בעת הלידה מאם חולה). שימוש נכון בקונדום נותן הגנה טובה.
 
הרפס של אברי המין:
סימני המחלה: שלפוחיות וכיבים (פצעים) כואבים באיברי המין. הנגיף הגורם למחלה נשאר בגוף לשנים רבות והפצעים נוטים לחזור שוב ושוב. אדם שנדבק פעם אחת יכול להדביק במשך שנים.
סיבוכים: הדבקת הילוד בעת הלידה יכולה לגרום למחלה קטלנית. אנשים עם פצעי הרפס חשופים יותר להדבקות בנגיף האיידס.
אמצעי ריפוי: המחלה אינה ניתנת לריפוי אלא רק להקל על התסמינים בתרופות או מניעת חזרתם בטיפול מונע.
דרכי ההדבקה ומניעה: יחסי מין בכל הצורות ללא הגנה, עם בני זוג נגועים. המחלה מדבקת גם בשלב שלפני השלפוחית, כשיש מגע של עור נגוע בעור בריא באזורי איברי המין. כאשר הפצעים פתוחים הסיכון להדבקה יותר גדול. הסיכון קטן יותר כשהעור שלם. שימוש קבוע ונכון בקונדום מספק הגנה טובה אולם חלקית, היות והפצעים כאמור יכולים להימצא באזורים שאינם מוגנים ע"י הקונדום.
 
יבלות באיברי המין (קונדילומה):
סימני המחלה: אצל נשים יכולות להימצא על רירית הות, פי הטבעת או הרחם. המחלה פחות נפוצה אצל גברים. היבלות יכולות להימצא בקצה הפין, על שק האשכים וסביב פי הטבעת. סימני המחלה לא תמיד נראים לעין, הם מופיעים תוך 3 חודשים.
סיבוכים: חלק מקבוצת נגיפים זו יכול לגרום לסרטן צוואר הרחם ואיברי המין.
אמצעי ריפוי: ניתן להסיר את היבלות באמצעות טיפול, משחות ותרופות נגד נגיפים. הטיפול אינו מבטיח שהמחלה לא תחזור. שימוש נכון בקונדום נותן הגנה טובה.
דרכי ההדבקה ומניעה: הידבקות בקבוצת נגיפים זו היא מאוד שכיחה ואפשרית במגע מיני לכל צורותיו עם בן/בת זוג חולה.
 
דלקת כבד נגיפית B:
סימני המחלה: דלקת כבד חריפה עם צהבת, ירידה בתאבון, בחילות, פריחה וכאבי פרקים.
סיבוכים: זיהום כרוני קורה אצל עד 10% מהחולים המבוגרים שנדבקו. אדם עם זיהום כרוני נמצא בסיכון גבוה לפתח סרטן הכבד או הרס הכבד.
אמצעי ריפוי: אין טיפול תרופתי למחלה. ברוב המקרים יש החלמה טבעית מלאה. בתקופת המחלה הפעילה יש להקפיד על מנוחה ועל הימנעות משתיית אלכוהול.
דרכי ההדבקה ומניעה: יחסי מין עם אדם הנושא את הנגיף, מגע עם דם נגוע, שימוש במזרקים משומשים, קעקוע ללא חיטוי, פירסינג והעברה מאם נשאית לילוד. ניתן למנוע הדבקה ע"י חיסון. שימוש קבוע ונכון בקונדום נותן הגנה טובה.
 
ווירוס הפפילומה HPV:
סימני המחלה: קיימים למעלה מ80 סוגים של וירוס הפפילומה האנושי HPVאינם מזיקים וגורמים ליבלות בידיים, ברגליים, באיברי המין או שכלל אינם גורמים לכל בעיה. הפפילומה .
סיבוכים: סוגים 16,18,31,33 ידועים כגורמים לסרטן צואר הרחם ונמצאו ב 100% מהמקרים בהם נמצאהסרטן.
אמצעי ריפוי: אבחון מוקדם של תאים לא-תקינים בצוואר הרחם - בדיקות Pap(משטח צוואר הרחם) סדירות, הוא מפתח לטיפול מוצלח.
דרכי ההדבקה ומניעה: נשים וגברים בעיקר (אולם לא רק) בשלבי תחילת קיום כל סוג שהוא של פעילות מינית הכוללת מגע של אברי המין עם מישהו הנושא את וירוס הפפילומה האנושי (HPV), עלולים להידבק בווירוס. ניתן להידבק בוירוס הפפילומה האנושי (HPV) גם ללא מגע מיני מלא. כיוון שרבים מהאנשים הנושאים את הווירוס עשויים שלא לחוש דבר ולחיות איתו ללא כל סימן או סימפטום - הם עלולים להעביר את הווירוס מבלי להיות מודעים לכך. שימוש קבוע ונכון בקונדום נותן הגנה טובה אולם לא מלאה.
 
איידס HIV:
סימני המחלה: סימני מחלת האיידס מופיעים לרוב מספר שנים אחר ההדבקה. אדם הנושא את הנגיף יכול להדביק את הבאים עימו במגע מיני, גם בטרם יתפתחו סימני המחלה. הסימנים של המחלה מופיעים בצורת זיהומים קשים, דלקות ריאות קשות, ירידה במשקל, פצעים בפה שאינם חולפים וסרטן.
סיבוכים: הזיהום ע"י HIVגורם להרס הדרגתי של מערכות החיסון, כאשר הפגיעה במערכת החיסון מגיעה לשלב מתקדם, מופיעים סימני המחלה.
אמצעי ריפוי: נכון להיום, טרם נמצאה תרופה נגד איידס. התרופות שפותחו בשנים האחרונות אינן מסוגלות להשמיד את הנגיף אך יש ביכולתן להאריך את החיים של החולים.
דרכי ההדבקה ומניעה: יחסי מין עם אדם חולה בנגיף HIV, יחסי מין עם נשא גם לפני הופעת סימני המחלה, מגע עם דם נגוע, שימוש במזרקים משומשים, קעקוע ללא חיטוי, פירסינג, העברה מאם חולה לילוד והנקה. שימוש קבוע ונכון בקונדום נותן הגנה טובה. היפרדות מהקונדום רק לאחר בדיקה שלילית לגילוי HIV.
 
חשוב לדעת:
הטלת שתן לאחר קיום יחסי מין – אינה מונעת הדבקה
רחצה לאחר קיום יחסים – אינה מונעת הדבקה
גלולות למניעת הריון – אינה מונעת הדבקה
מי שחלה פעם אחת במחלת מין יכול להידבק פעמים נוספות
הדבקה במחלת מין אחת אינה מונעת הדבקה במחלת מין אחרת
שימוש בקוטלי זרע אענו נותן הגנה מפני מחלות מין
גם ביחסי מין אוראליים ניתן להידבק במחלת מין
מישגל נסוג לא מגן מפני הדבקה במחלת מין
 
איך למנוע הדבקה במחלת מין?
שימוש קבוע ונכון בקונדום (שלא פג תוקפו) בכל סוג של מגע מיני (כולל מין אוראלי)
אם קיימים סימני מחלה או חשש להדבקה, יש לפנות לרופא ולהימנע ממגע מיני עד לסיום הטיפול. במקביל יש
לבקש מבן/בת הזוג ו/או אלו שהיו במגע לפנות ולהיבדק ע"י רופא ולקבל אף הם טיפול.

 

 

לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לער
מאמרים קשורים
לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לער
לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לער
לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לעריכת טקסט לחץ כאן לער
מלאו את הפרטים הבאים ונשוב אליכם בהקדם
צרו עמנו קשר
מיניות מהווה חלק חשוב ובלתי נפרד מחיינו. כולנו רוצים ליהנות מהרגעים האינטימיים שלנו.  אולם יחד עם ההנאה בל נשכח את הצורך בקיום מגע מיני מוגן ובטוח. קיימים לא מעט זיהומים בהם ניתן להידבק באמצעות מגע מיני ווגינאלי/אנאלי/אוראלי, נשים וגברים כאחד.
בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במס' האנשים שחלו במחלות מין.  בואו נהנה מגופנו תוך יצירת מודעות ואחריות אישית לחשיבות מין בטוח ומוגן. נכיר את הסימפטומים המאפינים כל מחלה ונמנע סבל מיותר.

מחלות המין הנפוצות:

 
זיבה(גונוריאה)
סימני המחלה: הפרשה מהפין או הנרתיק, צריבה (כאב שורף) בעת הטלת שתן, עד 7 ימים מקיום המגע המיני המדביק. לרוב, גברים יסבלו מתופעות אלו בעוד שנשים לא יחושו דבר אלא לאחר התפתחות סיבוכים.
סיבוכים: גברים: המחלה עלולה לגרום לזיהום באשכים ובערמונית, צלקות בצינורות השופכה וכאבים באיברי המין ובהטלת השתן. נשים: דלקת באגן, עקרות, הריון מחוץ לרחם, כאבים כרוניים קשים באגן.
אמצעי ריפוי: באמצעות אנטיביוטיקה. (לאחרונה חלה עלייה בעמידות החיידקים לסוגי אינטיביוטיקה מסויימים, דבר המקשה על הטיפול).
דרכי ההדבקה ומניעה: יחסי מין בכל הצורות ללא הגנה, עם בני זוג נגועים. (הדבקת עובר יכולה להתרחש בעת הלידה, מאם חולה). שימוש נכון בקונדום נותן הגנה טובה.